Montaż okien w warstwie ocieplenia – czy warto?

Ciepły montaż, czyli okno bez mostków termicznych

Montaż okien w warstwie ocieplenia, taśmy izolacyjne, ciepłe parapety? W XXI wieku do dyspozycji mamy szereg rozwiązań technologicznych, które mają za zadanie poprawić parametry izolacyjności termicznej budynków i wyeliminować straty ciepła w newralgicznych punktach – a takimi bez wątpienia są miejsca połączenia stolarki okiennej z murem. Podpowiadamy, jakie możliwości ma dziś inwestor dążący do rozwiązania problemu zimnych okien i parapetów.

Czy warto montować okna w warstwie ocieplenia?

Budynki energooszczędne czy pasywne, które jeszcze do niedawna kojarzyły nam się raczej z zachodem Europy, dziś są również elementem polskiej rzeczywistości. Z jednej strony sprzyja temu prawodawstwo, coraz surowiej regulujące kwestie parametrów nowo powstających obiektów. Z drugiej strony – z roku na rok drożeją też ceny energii grzewczej, czego konsekwencją jest szukanie sposobów na obniżenie kosztów eksploatacyjnych. Oprócz wyboru odpowiedniej technologii budowy i wysokiej klasy komponentów – w tym również energooszczędnej lub pasywnej stolarki okiennej – istotne znaczenie ma też wykonawstwo. Montaż okien w warstwie ocieplenia jest obecnie jednym z chętniej wybieranych rozwiązań dla budownictwa energooszczędnego i pasywnego. Obok montażu okien w warstwie ocieplenia – inwestor poszukujący sposobów na ograniczenie strat ciepła z budynku ma dziś do wyboru również inne możliwości.

Montaż okien w warstwie ocieplenia – cena, którą warto zapłacić
Zanim odpowiemy na pytanie, czy warto montować okna w warstwie ocieplenia, najpierw wyjaśnijmy, na czym taki montaż polega. Otóż we współczesnym budownictwie nierzadko mamy do czynienia z sytuacją, w której zewnętrzna warstwa izolacji cieplnej wynosi więcej niż 20 cm grubości. Dzięki temu możliwy jest montaż okien w tej warstwie ocieplenia, na zewnątrz względem ściany budynku.
Od zewnątrz takie okna są zlicowane ze ścianą, tworzą z nią jednolitą powierzchnię – w odróżnieniu od montażu tradycyjnego, gdzie okna znajdują się głębiej. Atutem takiego rozwiązania – oprócz zmniejszenia strat ciepła – jest też większa powierzchnia parapetów wewnątrz budynku.
Jak wygląda montaż okien w warstwie ocieplenia? Otóż początkowo stosowano specjalne konsole, które podpierały ciężkie okna. Dziś do dyspozycji są również inne rozwiązania, np. kotwy, które podtrzymują ramę okienną. Innym sposobem są dostępne na rynku specjalne profile do takiego montażu. Przykleja się je za pomocą kleju szybkowiążącego, jako dodatkowe zabezpieczenie stosując wkręty i dyble.
Choć cena montażu okien w warstwie ocieplenia będzie nieco wyższa niż w przypadku montażu tylko na piankę, bo wymaga zakupu dodatkowych akcesoriów, to jednak rozwiązanie takie jest bardzo opłacalne, bo wygeneruje długofalowe oszczędności na kosztach energii grzewczej.

Taśmy izolacyjne, ciepłe parapety

Aby uniknąć strat ciepła przez mostki termiczne, oprócz montażu w warstwie ocieplenia stosuje się też taśmy izolacyjne. Ciepły montaż okien z wykorzystaniem taśm uszczelniających nie tylko ogranicza ubytki ciepła, ale także chroni przed wiatrem i wilgocią, zapobiegając rozwojowi pleśni i grzybów. Do ciepłego montażu stosuje się taśmy paroprzepuszczalne i paroszczelne oraz pianki poliuretanowe i taśmy rozprężne.
Taśmy paroprzepuszczalne służą do zabezpieczenia od zewnątrz pianki poliuretanowej i jej ochronę przed wodą opadową. Jest to niezwykle istotne, bo tylko sucha warstwa pianki zachowuje wysokie parametry izolacyjności termicznej, a także akustycznej. Jednocześnie taśma paroprzepuszczalna umożliwia migrację pary wodnej na zewnątrz budynku.
Pianka poliuretanowa, która podczas aplikacji rozpręża się, szczelnie wypełnia przestrzeń wokół okna, pełniąc rolę izolatora termicznego i akustycznego.
Od wewnątrz montuje się z kolei taśmy paroszczelne, które uniemożliwiają przenikanie wilgoci z wewnątrz budynku do pianki.
Dostępne na rynku taśmy izolacyjne są elastyczne, mają dobrą wytrzymałość mechaniczną i dobrą przyczepność do typowych materiałów budowlanych, przez co łatwo się je mocuje, tynkuje lub maluje. Takie rozwiązanie pozwala skutecznie pozbyć się mostków termicznych na łączeniu muru z oknem i wyeliminować straty ciepła.

Ciekawą propozycją oprócz montażu okien w warstwie ocieplenia i taśm izolacyjnych, są też tzw. ciepłe parapety, czyli specjalne profile podokienne, wytwarzane z twardego polistyrenu ekstrudowanego XPS. Montuje się je najczęściej jeszcze na etapie budowy domu, przymocowując profil do otworu okiennego za pomocą kleju. Następnie można zamontować ramę okienną.
Takie rozwiązanie szczególnie sprawdza się w przypadku montażu dużych, ciężkich okien, np. trzyszybowych, bo oprócz rozwiązania problemu mostków termicznych, profile podokienne dają też oknom bardzo solidne oparcie. Ich atutem jest zarówno redukcja strat ciepła, jak i zapobieganie powstawaniu zawilgoceń oraz rozwiązanie problemu przedmuchów między oknem a parapetem. Prosty montaż i możliwość przystosowania parapetu podokiennego do każdego systemu stolarki okiennej to dodatkowe zalety, które przysparzają temu rozwiązaniu popularności i zwolenników.

Okna to miejsce kluczowe jeśli chodzi o potencjalne straty ciepła z budynku, jednak – wbrew obiegowym opiniom – to nie szyby generują największe straty. Nawet najlepsze, energooszczędne okno nie spełni swojej roli, jeśli nie zostanie właściwie osadzone. Istotne znaczenie ma zachowanie ciągłości izolacji termicznej pomiędzy ramą okna a murem (ociepleniem), dlatego warto zapłacić nieco wyższą cenę za montaż okna w warstwie ocieplenia czy za ciepły parapet. Choć na etapie inwestycji koszt będzie większy, to jednak komfort termiczny i realne oszczędności na ogrzewaniu zwrócą się błyskawicznie.

Formularz kontaktowy

    Partnerzy
    Partner
    Partner
    Partner