Jakie są zalety i wady okna w łazience?

Duże trapezowe okno w łazience - okna, drzwi - Gdańsk, Grudziądz, Chojnice | Salonyokien.pl

Choć we współczesnym budownictwie okno w łazience stanowi standardowe rozwiązanie, w wielu starszych domach oraz mieszkaniach tego rodzaju zabudowa jest jednak nieoczywista. Poznaj kluczowe zalety, ale także ograniczenia, z jakimi wiąże się instalacja stolarki okiennej w łazience. Sprawdź aktualne trendy w zakresie aranżacji oraz osłon i dowiedz się, czy montaż okien w pomieszczeniach sanitarnych to dobry pomysł.

Okno w łazience ? kluczowe zalety

Istnieje wiele powodów, dla których ujęcie w projekcie łazienki otworu okiennego jest dobrym pomysłem. Począwszy od walorów funkcjonalnych, kończąc na tych typowo estetycznych. Stolarka sprawdzi się zarówno w małym pomieszczeniu z toaletą, jak i w przestronnym salonie kąpielowym. Stawiając na montaż okien, zyskujesz dostęp do licznych zalet takiego rozwiązania. Które z nich zasługują na szczególną uwagę?

 

Sprawniejsza i wydajniejsza wentylacja

Przede wszystkim posiadanie stolarki okiennej w łazience zapewnia dopływ świeżego powietrza, co w tego typu pomieszczeniach jest niezwykle istotne, ze względu na ich specyfikę. Wilgoć może pojawić się nawet w miejscu z najlepiej zaprojektowaną wentylacją, a montaż okna to najlepszy sposób na zaparowane lustra, płytki czy kabinę prysznicową.

Więcej światła i oszczędność

Kolejnym plusem instalacji stolarki okiennej w pomieszczeniu sanitarnym jest możliwość wpuszczenia do niego większej ilości naturalnego światła. Dzięki temu, korzystając z łazienki w ciągu dnia, nie trzeba za każdym razem włączać oświetlenia. Promienie słoneczne doświetlą małe wnętrza, optycznie je powiększając. Jednocześnie, rzadsze włączanie żarówek pozwala obniżyć wysokość rachunków za energię elektryczną, co przy rosnących cenach za media ma znaczenie.

Możliwość stworzenia stylowej aranżacji

Niewątpliwą zaletą montażu stolarki w łazience jest również możliwość stworzenia efektownego, modnego wystroju. Zauważamy to każdego dnia, instalując okna w Chojnicach oraz na terenie Trójmiasta. W zależności od indywidualnych preferencji, do takiego pomieszczenia można pokusić się o tradycyjną, prostokątną lub kwadratową ramę, jak również postawić na mniej oczywiste okna okrągłe, półokrągłe, owalne czy trapezowe. Nieograniczone możliwości aranżacyjne dają także nowoczesne osłony okienne: rolety, żaluzje, plisy, markizy czy firany.

Kąpiel z atrakcyjnym widokiem

Jeśli łazienka znajduje się na poddaszu, montaż okien dachowych pozwoli cieszyć oczy spektakularnymi pejzażami nieba podczas wieczornej toalety. Odprężająca kąpiel z widokiem na gwiazdy? Brzmi naprawdę świetnie!

Czy montaż okien w łazience może mieć wady?

To nie wszystkie korzyści, jakie zapewnia odpowiednio dobrana stolarka okienna do łazienki. Czy w obliczu bezdyskusyjnych zalet, montaż okien (https://salonyokien.pl/oferta/okna/okna-pvc/) może mieć w ogóle jakieś wady? Poniżej zwracamy uwagę na kluczowe ograniczenia, z jakimi może wiązać się wybór nieodpowiedniej stolarki łazienkowej.

Łatwy dostęp z zewnątrz

Podobnie jak otwór okienny w kuchni lub salonie, również ten w łazience może stanowić sposób, by nieproszony gość dostał się do mieszkania. Warto jednak dodać, że dotyczy to przede wszystkim wielkoformatowej stolarki. Małe okienko łazienkowe nie pozwoli włamywaczowi na przedostanie się do wnętrza domu, dlatego warto zdecydować się na zabudowę, której wymiary nie wpłyną negatywnie na bezpieczeństwo mieszkańców.

Mniej prywatności?

Drugim argumentem, często podnoszonym przez osoby sceptycznie nastawione do montażu okien w łazienkach, jest ograniczenie prywatności. Problem ten można bardzo łatwo rozwiązać, wybierając szyby ornamentowe lub mleczne, które przepuszczają światło, jednocześnie uniemożliwiając zajrzenie do środka. Przed spojrzeniami ciekawskich sąsiadów lub przechodniów ochronią także rolety, zasłony lub inne efektowne i odpowiednio dopasowane osłony okienne.

Utrudnione użytkowanie

W małych i ciasnych łazienkach dostęp do okna może być zakłócony przez sprzęty i urządzenia, takie jak pralka, suszarka, wanna czy prysznic. Oczywiście, najlepiej pomyśleć o lokalizacji otworu okiennego już na etapie projektowania domu lub przy planowaniu aranżacji wnętrza. Dzięki temu nawet w pomieszczeniu gdzie jest mało miejsca, da się tak rozmieścić wszystkie elementy, by otwieranie, zamykanie lub mycie okien było bezproblemowe.

Łazienka z oknem czy bez?

Jak widać, odpowiedź na pytanie, czy warto zdecydować się na łazienkę z oknem, jest kwestią mocno indywidualną. Z całą pewnością rozwiązanie to ma dużo więcej niezaprzeczalnych zalet, choć mogą pojawić się nieznaczne ograniczenia. Na szczęście, większość z nich da się zniwelować, wybierając odpowiedni projekt stolarki lub montując dodatkowe osłony okienne. Zastanawiasz się, gdzie zamówić okna w Chojnicach, Gdańsku lub ogółem Trójmieście? Już dziś skontaktuj się z nami. Postaw na wieloletnie doświadczenie  ekspertów i zleć kompleksową usługę w systemie od zakupu po profesjonalny montaż.

Formularz kontaktowy

    Partnerzy

    Partner
    Partner
    Partner