Dlaczego i jak należy dbać o okna?

Właściwa pielęgnacja elementów stolarki otworowej wpływa nie tylko na ich estetykę. Ma także duże znaczenie dla ich trwałości. Mogą one jednak wymagać różnego traktowania. Jak więc dbać o np. okna drewniane lub aluminiowe? O czym należy pamiętać przy konserwacji i czyszczeniu? Jeśli chcesz dowiedzieć się czegoś na ten temat ? zachęcamy do lektury.

Dlaczego należy dbać o okna?

Jednym z powodów, dlaczego należy zatroszczyć się o okna, jest przedłużenie ich żywotności. Przede wszystkim, jeśli o nie zadbasz, posłużą Ci dłużej, a zastosowane w nich mechanizmy pozostaną sprawne przez lata. Niektóre elementy okucia mogą też wymagać wymiany. Dbanie o uszczelki zaś przekłada się na izolację cieplną, a tym samym na ogólny koszt ogrzewania budynku. W końcu ? pielęgnacja ta wpływa również na wygląd wnętrza.

Jak natomiast konserwować poszczególne typy okien, w tym drewniane, aluminiowe czy z PVC? Dowiedz się tego poniżej.

Jak dbać o okna drewniane?

Do podstawowych sposobów dbania o okna z drewna należy ich stosowne mycie. Należy to robić około 2-3 razy w roku, czyszcząc z kurzu i stosując do tego np. roztwór wody z mydłem lub płynem do naczyń (o ile nie zawierają amoniaku). Pamiętaj, że do przemywania należy używać miękkiej ściereczki.

Warto w tym czasie sprawdzać stan lakieru, którym pokryte są drewniane ramy okna. Jeśli zauważysz na nich drobne zniszczenia ? należy je przemyć, wygładzić drobnym papierem ściernym i osuszyć. Później trzeba pokryć ramy farbą lub innym, stosownym preparatem.

Kolejny krok to sprawdzenie okuć i uszczelek. Te pierwsze należy je systematycznie (raz na rok) smarować i regulować aby niwelować ewentualne wypaczenia spowodowane ciężarem okna. Elementy gumowe też trzeba pokryć np. olejkiem silikonowym lub wazeliną kosmetyczną, choć najlepiej sprawdzi się profesjonalny środek.

Dbanie o okna z PVC ? co musisz wiedzieć?

Wiesz już, jak zadbać o okna drewniane. A jak to wygląda w przypadku stolarki otworowej z PVC? Również wymaga ona regularnego mycia, co stanowi najistotniejszy element pielęgnacji. Należy do tego celu wybrać preparaty bez dodatku rozpuszczalników czy substancji ściernych, gdyż mogłyby one uszkodzić lub zmatowić powierzchnię ram i szyb. Jeśli zaś walczysz z uporczywymi zabrudzeniami ? zmocz je najpierw, a później zdrap za pomocą ostrego narzędzia. Pamiętaj jednak, aby robić to pod właściwym kątem i z ostrożnością, by nie uszkodzić tworzywa, z którego zrobione są ramy!

Także w tym przypadku konieczne jest regularne sprawdzanie okuć i regulacji, w szczególności jeśli pojawiają się problemy z otwieraniem lub zamykaniem okien (tyczy się to zwłaszcza dużych i cięższych skrzydeł okiennych). Wyczyszczenie ich i naoliwienie sprawi, że z pewnością będą służyć jeszcze przez wiele lat. Trzeba też sprawdzić uszczelki. Oczyszczanie, odtłuszczanie i smarowanie ich lub ? jeśli są uszkodzone ? wymiana, to obowiązkowy punkt konserwacji.

Jak pielęgnować okna aluminiowe?

Wykonane z aluminium okna wymagają szczególnej ochrony. Choć to materiał odporny na wiele negatywnych czynników, trzeba regularnie go oczyszczać z różnych zabrudzeń, gdyż mogą one zmniejszyć jego odporność na korozję. Na szczęście ? proces ten jest bardzo prosty. Wystarczy łagodny detergent (np. płyn do naczyń) i woda, a także miękka szmatka. Gdy już umyjesz ramy, przetrzyj je później czystą, suchą ścierką. Pamiętaj, aby absolutnie nie wybierać preparatów na bazie rozpuszczalników ani substancji kwaśnych czy ze składnikami ścierającymi!

Zdarzają się jednak bardziej uporczywe zabrudzenia. W przypadku aluminiowych okien możesz wykorzystać do ich usunięcia naftę. Proponujemy jednak, abyś sięgnął po preparat przeznaczony do profili z tego stopu. Istotna pozostaje też konserwacja ram. Obok specjalistycznych środków, używa się do tego np. produktów do pielęgnacji karoserii samochodowych. Postępowanie z okuciami i uszczelkami zaś przebiega podobnie jak w przypadku stolarki drewnianej i PVC.

Szukasz nowych okien? Zajrzyj do naszej oferty!

Czasem okna są na tyle zniszczone, że żadna konserwacja i renowacja nie jest w stanie przywrócić im idealnego stanu. W takich warunkach konieczna bywa ich wymiana. W ofercie naszej firmy, działającej na terenie m.in. Chojnic, Gdańska i Grudziądza, znajdziesz np. okna drewnianoaluminiowe oraz drzwi z różnych materiałów. Jeśli szukasz specjalistów na terenie Trójmiasta lub okolic ? zachęcamy do kontaktu!

Formularz kontaktowy

    Partnerzy

    Partner
    Partner
    Partner